Zapraszamy na stadiony. Dzisiaj na... połowę

W nadchodzącej kolejce Nice I ligi odbędzie się połowa zaplanowanych spotkań. Wszystko przez... powołania "na kadrę". Ale jest dobra wiadomość: PZPN zwiększa nagrody dla tych, którzy stawiają na młodzież i wychowanków.

Odra Opole zagra, GKS Katowice - nie. Kto lepiej na tym wyjdzie?
 /  fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

 

„Zapraszamy na stadiony”… W zasadzie jest to pół zaproszenia, skoro w tej kolejce odbędą się tylko cztery z nominalnych dziewięciu meczów. Takie spustoszenie w rozkładzie jazdy 7. kolejki zrobił „termin reprezentacyjny” i fakt, że kluby, których przedstawiciele zostali powołani do przeróżnych kadr narodowych, chętnie korzystały z prawa do przełożenia swoich spotkań. W poprzednim sezonie też to się zdarzało, ale żeby odwołano ponad połowę kolejki… Nie, taka sytuacja miejsca nie miała.
Powodów jest kilka. Optymiści powiedzą, że pierwsza liga, z tyloma młodzieżowymi czy juniorskimi reprezentantami, rośnie w siłę. Pesymiści – że ta młodzież czy juniorzy nie mają miejsca w ekstraklasie, bo zajmują je zawodnicy z zagranicy (często wątpliwej jakości).
Prawda zwykle leży gdzieś pośrodku, ale cieszy, że skoro wartościowych młodych graczy w Nice 1 Lidze przybywa, nie pozostawił tego bez reakcji PZPN. Wręcz przeciwnie. Niedawno zwiększył pulę na nagrody w Pro Junior System (klasyfikacji nagradzającej kluby stawiające na wychowanków i młodzieżowców) z 4,5 mln zł do 6 mln zł. Wygrany otrzyma 1,6 mln, czyli o 300 tys. więcej niż w poprzednim sezonie. Finansowe gratyfikacje otrzyma też szersza grupa klubów, bo premiowane – 200 tysiącami złotych – będzie nawet 7. miejsce, podczas gdy w minionych rozgrywkach „opłacanych” było tylko pięć czołowych lokat. Brawo!

Z tej samej kategorii