Wieczór po zbóju. Czy polscy piłkarze po raz pierwszy w historii pokonają Niemców?

Niby sobota jakich o tej porze roku wiele. Ale jednak z jednego względu szczególna - to wyjątkowo dobry dzień na wielkie zwycięstwo.

Robert Lewandowski
 /  fot. Piotr Kucza  /  źródło: newspix.pl

W taki właśnie dzień, dokładnie osiem lat temu, 11 października 2006 roku, polscy piłkarze odnieśli najbardziej spektakularny triumf w XXI wieku. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie w fantastycznym stylu pokonali Portugalię, wówczas czołową drużynę świata.

Dzisiaj zadanie jest odrobinę trudniejsze. Trzeba wygrać nie z czołowym, lecz z najlepszym zespołem globu. Ten sam dzień jesieni co wtedy, podobny poziom adrenaliny, stadion znów czeka na kilkadziesiąt tysięcy gardeł, ale jednak uwierzyć tak po prostu w wielkie zwycięstwo niełatwo...

W czwartek rano taką wiarę ze wszystkich sił próbowali w sobie wskrzesić nasi sąsiedzi Słowacy. Nie było łatwo, nie wszystkim się udało. Ci, którym to nie wyszło, tego samego dnia wieczorem poczuli się mocno zawstydzeni. Ich drużyna narodowa po świetnym meczu pokonała bowiem Hiszpanię, wciąż naszpikowaną mistrzami świata i Europy.

Nie pozostaje nam nic innego, jak wziąć ze Słowaków dobry przykład. A że potrafimy, pokazaliśmy już w latach 70., kręcąc serial o Janosiku, bijący przez kolejne dekady rekordy oglądalności. Do dzisiaj wielu z nas wierzy, że główny bohater był Polakiem, podczas gdy wszystkie encyklopedie przedstawiają go jako zbójnika słowackiego, uważanego w swoim kraju za bohatera narodowego.

Nieważne, że zamiast rozdygotanego Ikera Casillasa w bramce rywali stanie dzisiaj niczym niewzruszony Manuel Neuer, a przed sobą będzie miał dziesięciu równie bezwzględnych kompanów. W swoim selekcjonerskim debiucie, przed niespełna rokiem, Adam Nawałka przegrał właśnie ze Słowacją. Niech zatem teraz pokaże, że czegoś się na własnym chrzcie nauczył.

Aruba, Barbados, Bhutan, Nepal, Curacao, Sri Lanka, Pakistan. Co łączy te miejsca? W każdym z nich, podobnie jak w kilkudziesięciu innych krajach, zostanie przeprowadzona bezpośrednia transmisja meczu Polska – Niemcy. Warszawski bój pokazywany będzie w wersji live na wszystkich kontynentach świata. Idealny moment, żeby uchylić drzwi do historii...

Więcej na temat:Adam Nawałka, Niemcy, Polska
Czy po raz pierwszy w historii polscy piłkarze wygrają dzisiaj z Niemcami?
Z tej samej kategorii