Słowa, słowa, słowa...

Przed inauguracją padały wyświechtane deklaracje o świetnie przepracowanej zimie, transferach, które są przemyślane i wzmacniają skład, wyciąganiu nauk z przeszłości... I tym podobne dyrdymały.

Jakub Arak
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: Fokusmedia

Pierwsza „wiosenna” kolejka za nami. Bez jednego meczu, ale chyba nikt nie rwał sobie włosów z głowy z powodu przełożenia gry Łęcznej z Zagłębiem. Może poza Płockiem, bo z pewnością frekwencja na spotkaniu Wisły ze Śląskiem nie byłaby najniższą w 21. kolejce. Tak naprawdę mało kto zauważył, że na jednym stadionie piłkarze nie wyszli na murawę.

 

Analizując siedem pozostałych meczów, szału nie było. Piękny gol Patryka Małeckiego, trzy rzuty karne w Poznaniu, co traktujemy w formie ciekawostki, frajerstwo Śląska, który dwa punkty w Płocku stracił na własne życzenie... Gdyby ten mecz był rozegrany dekadę temu, a Śląsk miał w tabeli kilka punktów więcej, śmierdziałoby na kilometr. Dziś? Mówimy - i słusznie - o nieudolności i amatorszczyźnie drużyny z Wrocławia.


Śląsk przynajmniej zremisował. Ruch? Pastwienie się nad klubem z Cichej przypomina kopanie leżącego. Czy już na łopatkach? Teraz Legia, potem Śląsk... To najbliższe mecze Ruchu w lidze. Jeżeli „Niebiescy” nie wywalczą przynajmniej raz trzech punktów, trzeba będzie - jak w boksie - zacząć liczenie. Tak przy okazji, czy nie przypomina się trochę sytuacja sąsiada zza miedzy sprzed roku? Górnik Zabrze na inaugurację wiosny przegrał po bezbarwnym meczu do zera z... Cracovią. Potem doznał bolesnej porażki z Ruchem w Zabrzu na otwarcie stadionu, by w trzecim meczu wiosny zagrać ze Śląskiem. Ostatecznie Górnik z ligi spadł, a trzeba pamiętać, że po 21 kolejkach miał 21 punktów. To o 5 więcej niż dziś ma Ruch.

 

Do mety ekstraklasy, a w wypadku I ligi do rozpoczęcia rozgrywek, jest jeszcze sporo czasu, ale nie trzeba być wizjonerem, by wyobrazić sobie Wielkie Derby Śląska na zapleczu futbolowej elity. Szansa, że Ruch się utrzyma, jest mniej więcej taka sama, jak awans Górnika. Ernest Pohl i Gerard Cieślik pewnie przewracają się w grobach.


Tytuł nie jest przypadkowy, bo po inauguracji ligowych zmagań warto sięgnąć do gazet i artykułów sprzed tygodnia, dwóch, trzech... Liga nie gra, sparingi to tylko sparingi, a o czymś mówić trzeba. Więc padają wyświechtane deklaracje o świetnie przepracowanej zimie, transferach, które są przemyślane i wzmacniają skład, o koncentracji, wyciąganiu nauk z przeszłości... I tego typu „paplanina”, która dziś jest równie wstydliwa jak postawa wielu piłkarzy na boisku.


Kilka dni temu zadzwonił do redakcji rozczarowany kibic Ruchu z Raciborza. Mówił, że przejeżdżał w środę obok „ukochanej” Cichej i chciał na chwilę wejść na obiekt, zobaczyć pięć minut treningu, przypomnieć sobie czasy, kiedy w młodości regularnie odwiedzał stadion. Nie został wpuszczony. - Nie wolno! - usłyszał. Nie ukrywam, że usprawiedliwialiśmy chorzowian. Dwa dni do meczu, koncentracja, szlifowanie taktyki, szykowanie niespodzianki na Cracovię... Nie wiem, co powiedzielibyśmy temu panu dziś.


Gdybyśmy mieli po pierwszym weekendzie kogoś pochwalić, to tylko Lechię. Pokazała moc i jakość. To była drużyna świadoma swojej wartości, mająca określony cel, ale też wykonawców, którzy mogą walczyć o mistrzostwo Polski. Wiem, to tylko jeden mecz i ważne, jak kto skończy. Ale też nie mówmy, że nie ma żadnego znaczenia, jak się zaczyna.

Z tej samej kategorii