Piękna historia to jednak za mało

Zanosi się na to, że dwa najbardziej utytułowane polskie kluby spotykać się będą na zapleczu ekstraklasy. Ktoś się oburzy - dlaczego wyprzedzam bieg wypadków, kiedy jeszcze wszystko możliwe.

Cracovia Krakow - Ruch Chorzow
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Możliwe więc, że Ruch Chorzów (14-krotny mistrz Polski) wykorzysta swoją szansę w ostatnich meczach i się utrzyma. Możliwe również, że Górnikowi Zabrze (też 14 mistrzowskich tytułów na koncie) w ostatnich trzech kolejkach pomogą rywale - tylko pod tym warunkiem - i uda mu się awansować do ekstraklasy. Dla licznych i wiernych fanów to byłoby coś pięknego; zarazem jakby sprawiedliwego, bo czyż tak zasłużone kluby nie są tego warte?
Problem w tym, że sama piękna historia we współczesnym sporcie niewiele znaczy, a właściwie nic już nie znaczy. Kolejnym klubem, który się boleśnie o tym przekonuje, jest Polonia Bytom. W środowy wieczór, po porażce w Kołobrzegu, przesądzona została jej degradacja z II ligi i od nowego sezonu będzie grała na peryferiach polskiego futbolu, bo de facto na czwartym poziomie rozgrywkowym. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy zatem o jego pięknej historii i dorobku. Bo przecież to klub, który dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (1954 i 1962), czterokrotnie wicemistrzostwo, a trzy razy zajmował trzecie miejsce. Całkiem niedawno, bo w sezonie 2010/11, występował jeszcze w ekstraklasie. Po degradacji z niej był plan szybkiego do niej powrotu, a zamiast tego znalazł się na równi pochyłej...
Gdzie ostatecznie wyląduje? Bo przecież kłopotów - finansowych i organizacyjnych - Polonii wcale nie ubywa, zwłaszcza po ostatnich zawirowaniach politycznych w Bytomiu, czego efektem jest brak zgody radnych tego miasta na budowę nowego stadionu. Jeszcze nie tak dawno wokół Polonii był zwarty front ludzi, którzy bardzo chcieli, żeby odzyskała dawny blask. Dziś bolesna, upokarzająca degradacja jakby mało kogo obeszła.
O tym, jak trudno wrócić na piłkarskie salony, w kolejnym sezonie przekonują się kluby, które też zapisały piękną kartę w historii i były mistrzami Polski, z powodzeniem grały w europejskich pucharach. To Widzew i ŁKS, występujące obecnie w trzeciej lidze. Widzew ma nowy stadion, są sponsorzy i przede wszystkim rzesza kibiców. Ostatnie derby Łodzi obejrzało 17,5 tysiąca widzów! O takiej frekwencji wiele klubów w ekstraklasie może tylko pomarzyć. A mimo to wiele wskazuje, że również w tym sezonie żadna z tych drużyn awansu nie wywalczy, bo wyprzedzi je „piłkarski nuworysz”, jakim - bez urazy - jest Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie.

 

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~OlafUżytkownik anonimowy
~Olaf :
No photo~OlafUżytkownik anonimowy
Kibice z Chorzowa powinni w tej sytuacji skupic sie na dopingowaniu Zagłębia Lubin. Jeżeli Zagłębie nie przegra dwóch ostatnich meczów, to Ruch wygrywając 2 ostatnie mecze zapewni sobie ekstraklasowy byt. Przypomnę tylko, że Zagłębie gra dwa ostatnie mecze z Łęczną w Lublinie i Arką u siebie.Jęzeli przyjąć, że taki scenariusz się ziści, to pytaniem podstawowym jest, czy Ruch jest w stanie ograć tych rywali? Jak na teraz na kożyść Ruchu działa to, że wszyscy już ich zdegradowali. Czy słusznie? Boisko pokaże.
21 maja 17 11:26 | ocena:83%
Liczba głosów:12
83%
17%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~mieczyk:
No photo~mieczykUżytkownik anonimowy
22 maja 17 13:55 użytkownik ~mieczyk napisał
tu by nawet murinio nie doł rady z tymi pachołami fornalika i smagora!a zostawic zozwalony zespoł i uciekac tego sie fornali nie spodziewałem a pamietasz jak miałes parcie podsiasc Pana Kociana!!! Gucio wom jeszcze pokorze!
Łżesz !!!
"Fornalik King" - Tak skandowaliście i takie transparenty wywieszaliście !!!
Była to prawda i możesz sobie zaprzeczać.
Z Waldkiem bywało różnie ale zawsze po słabszym okresie potrafił wyciągnąć drużynę.
Już zapomniałeś o wicemistrzostwie kraju w 2012 r. ?
To zasługa Fornalika który z Ruchem osiągnął ten sukces pomimo najmniejszego budżetu spośród wszystkich klubów Ekstraklasy.
Fornalik nie uciekł jak szczur, uciekł przez Patermana który jest całym złem u was.
Nie bronię Smagorowicza bo to od niego się zaczęło ale....
Paterman (jego prawa ręka) i jego decyzje wszystko zakończy.
22 maja 17 18:13 | ocena:67%
Liczba głosów:3
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~mikimałsUżytkownik anonimowy
~mikimałs :
No photo~mikimałsUżytkownik anonimowy
tu gucio nic nie jest winien!to zaczeło sie od smagórowicza a skonczyło sie na fornaliku!jak smagor smarował fornalikowi to trzymał ta bande w kupie przyszedł paterman i wyszło wszytko co sie działo w klubie przez lata i kaska dla wielkiego kinga tez sie skonczyła i uciekł jak ....
21 maja 17 13:04 | ocena:63%
Liczba głosów:8
63%
38%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii