Niech Lewandowski będzie lepszy od Bońka

Robert Lewandowski rozegrał w reprezentacji narodowej 67 spotkań, w których strzelił 23 bramki. Przed nim w tej klasyfikacji jest prezes PZPN, Zbigniew Boniek, który w 80 meczach w drużynie narodowej 24 razy pokonał bramkarza rywali.

Polska
 fot. Rafal Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

To dobrze, że Adam Nawałka i jego kadrowicze nie lekceważą Gruzji, podkreślając, że nie będzie to łatwy mecz. Grzegorz Krychowiak podczas wczorajszej konferencji prasowej przypomniał, że chociaż pierwszy mecz z tym rywalem, i to na jego boisku, został wygrany 4:0, to przecież wcale nie było łatwo. Nie ulega jednak wątpliwości, że nikt nawet nie dopuszcza myśli, że Polacy mogą z Gruzinami stracić punkty, a komplementowanie rywala wynika po prostu z czystej kurtuazji. Przecież pod każdym względem nasza reprezentacja jest lepsza i powinna to w efektowny sposób udowodnić na Stadionie Narodowym.
Udowodnić także na przekór różnym statystykom i historykom, ostrzegającym, że nasza piłkarska reprezentacja nie lubi grać w czerwcu. Okazuje się bowiem, że w tym stuleciu polscy piłkarze wygrali zaledwie cztery z osiemnastu spotkań o punkty rozegranych w w czerwcu. Do tego dochodzi jeszcze gorszy bilans w wielkich turniejach, których cztery z naszym udziałem odbyły się też w tym miesiącu. Dwie wygrane na dwanaście spotkań rzeczywiście nie wyglądają dobrze.
Skoro jednak przy historii i statystykach jesteśmy, to warto zwrócić też uwagę na taki fakt, że to w tych eliminacjach po raz pierwszy udało się Polakom pokonać Niemców, czego wcześniej nijak nie byli w stanie dokonać. Że jeszcze bodaj nigdy w eliminacjach do wielkiego turnieju nie udało się tak dobrze wystartować. Czy była to tylko zasługa wielkiego szczęścia? Być może w jakimś stopniu tak, ale przede wszystkim jednak te dobre wyniki są efektem tego, że doczekaliśmy się ciekawej i perspektywicznej reprezentacji. Co zresztą znalazło odbicie w najnowszym rankingu FIFA, bo 32. pozycja jest najwyższą od marca 2009 roku, kiedy to Polska zajmowała 29. miejsce.
Skoro tak dużo w tym miejscu o statystyce, to warto jeszcze dodać, że mecz z Gruzją ma bardzo istotne znaczenie dla Roberta Lewandowskiego. Kapitan naszej reprezentacji rozegrał w niej bowiem 67 spotkań, w których strzelił 23 bramki. Przed nim w tej klasyfikacji jest obecny prezes PZPN, Zbigniew Boniek, który w 80 meczach w drużynie narodowej 24 razy pokonał bramkarza rywali. Pytany o to „Lewy” odpowiedział z humorem: „Byłoby fajnie, gdyby udało się strzelić gola, bo chyba przyszedł czas, żeby prześcignąć prezesa Bońka”.
Jak najbardziej panie Robercie, a prezes na pewno się nie obrazi.

Z tej samej kategorii