Wielkie święto sportu i... telewizji

Dziś w Pjongczangu zapłonie znicz olimpijski i oficjalnie rozpocznie się tak wyczekiwane sportowe święto.

Biathlon Mistrzostwa Swiata w biathlonie
 fot. Tomasz Duszyński  /  źródło: Pressfocus

To już 54. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. I z pewnością, jak wszystkie poprzednie, będzie szeroko komentowana. Ale sportowe emocje zaczęły się już wczoraj, bo za nami kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej. Bardzo dla naszych skoczków udane, a nam zapowiadające być może pierwsze medale. Bo niby dlaczego w sobotę nie miałaby się powtórzyć sytuacja z czwartkowych kwalifikacji, po których w pierwszej trójce było dwóch Polaków?

 

Pierwszy dzień (sobota, 10 lutego) rywalizacji o medale przyniesie polskim kibicom bardzo dużo emocji, bowiem na starcie oprócz skoczków staną też biathlonistki i Justyna Kowalczyk. Te pierwsze, z liderką Weroniką Nowakowską, powalczą w sprincie na 7,5 km, a Justyna Kowalczyk wystąpi w biegu łączonym 2x7,5 km. I kto powiedział, że panie nie mogą nam sprawić miłej niespodzianki?

 

A potem to już każdy dzień będzie przez polskich kibiców wyczekiwany z wielką niecierpliwością, z nadzieją na dobre wieści z olimpijskich aren. Przecież Polska do Korei delegowała rekordową w historii zimowych igrzysk 62-osobową reprezentację. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ilość przechodzi w jakość. Dlatego też powtórzenie wyniku sprzed czterech lat, kiedy biało-czerwoni w Soczi wywalczyli sześć medali, w tym cztery złote, będzie jednak niezwykle trudne.

 

Igrzyska w Pjongczangu będą dla nas rekordowe pod jeszcze jednym względem - ilości godzin przekazu telewizyjnego z olimpijskich aren. TVP zaplanowała bowiem 200 godzin transmisji, o 70 więcej niż cztery lata temu z Soczi. A Eurosport dostarczy widzom łącznie 900 godzin relacji na żywo! Zapowiada się więc wielkie święto sportu i... telewizji. I tylko wypada sobie życzyć, żeby było to dla nas święto radosne, obfitujące w medale - te planowane i nieplanowane - zdobywane przez polskich sportowców.

 

Z tej samej kategorii