Zamknąć i będzie święty spokój

GieKSa grając przy pustych trybunach zdobyła 4 punkty, a kiedy byli na nich kibice, to głównie przegrywała.

GKS Katowice - kibice
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Podobno w Katowicach zastanawiają się czy nie lepiej, żeby stadion przy Bukowej był zamknięty na stałe. Dlaczego? GieKSa grając przy pustych trybunach zdobyła 4 punkty, a kiedy byli kibice, to głównie przegrywała. Kłopotów organizacyjnych też było mniej. Nie trzeba było się też martwić o kary finansowe za ewentualne odpalenie rac i „nieprawomyślne” banery. Być może pójdzie więc stosowny wniosek do wojewody, żeby znalazł powód do ponownego zamknięcia katowickiego obiektu. W jego znalezieniu na pewno pomoże uczynna policja, która generalnie uważa, że żaden stadion w aglomeracji śląskiej nie spełnia wymogów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

 

Pewnie i w Sosnowcu poślą dziękczynne pismo do Piotra Litwy, za to, że niemal w ostatniej chwili uratował Zagłębie przed pewnymi - jak amen w pacierzu - kłopotami podczas meczu Pucharu Polski z Cracovią. Bo przecież kibice jednej i drugiej drużyny na pewno przy Kresowej doprowadziliby do burd. Że ktoś tam psioczył, bo kupił bilet i nie mógł meczu obejrzeć? Bez przesady, przecież była transmisja w jednej z telewizji. Można było siąść wygodnie na kanapie, z kapciami na nogach; i bezkarnie piwa się napić, na co w najgorszym razie tylko żona krzywo spojrzała...Wierzymy, że żadnego zakazu nie nałożyła.


Po co kibice chodzą na te stadiony? - pewnie myśli niejeden decydent i zastanawia się, jak mu życie ułatwić. Posłowie skończonej już kadencji przyjęli na przykład nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jest w niej wspaniały zapis, że nie trzeba będzie już kupować kart kibica. Kupując bilet wystarczy podać tylko imię i nazwisko oraz PESEL. Nie będzie jednak konieczności rejestrowania wizerunku twarzy. I jeszcze będą mogły być sektory z miejscami stojącymi. W imieniu wszystkich, którzy chodzą na mecze piłkarskie bardzo za te ułatwienia dziękuję. Także w imieniu tych, którzy bilet kupili i na stadion nie weszli, jak wczoraj w Sosnowcu.


Czy nowelizacja wspomnianej ustawy zmieni lub chociaż złagodzi podejście wojewodów do kwestii zamykania stadionów? Zacytuję wypowiedź jednego z prawników. „Tyle krzyku jest o zamykanie stadionów przez wojewodów. A ja powiem rzecz kontrowersyjną - w większości są one zgodne z prawem, bo tak absurdalnie jest napisana ustawa, że każdy mecz podwyższonego ryzyka powinien być rozegrany przy pustych trybunach”.
Rozwiązanie jest więc banalnie proste - zamknąć wszystkie stadiony, również te dopiero co oddane, i będzie wreszcie święty spokój. Dodajmy, że już jest wniosek o zamknięcie trybuny na Roosevelta, gdzie na razie oddano do użytku 30 procent mniej. A może i dobrze? Skoro na pustym obiekcie wygrywa GKS Katowice, to może łatwiej będzie też zabrzanom?

Z tej samej kategorii