Kłótnia - taka polska specjalność

Brak jasnych – od początku do końca – zasad kwalifikacji podsyca wzajemną nieufność i niechęć, nie wykluczając skłonności do podkładania świń.

Jeden z konfliktów w Rio rozgrywał się wokół Konrada Czerniaka.
 /  fot. MARTIN BUREAU  /  źródło: AFP

 

Igrzyska w Atlancie w 1996 roku. Razem z grupką kolegów-dziennikarzy próbujemy się dostać na arenę łuczniczą, bo tam o medal w wieloboju drużynowym walczą Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata i Joanna Nowicka.
Po dwóch godzinach oczekiwania na „rejsowy” autobus dla przedstawicieli mediów wreszcie telepiemy się na odległą arenę. Przyjeżdżamy właściwie po to, żeby się dowiedzieć, iż już po wszystkim, i że nasze panie - z brązowymi medalami - odjechały do wioski olimpijskiej. Ale mamy szczęście, bo trafiamy na jednego z oficjeli polskiej ekipy. Zakładamy, że wszystko nam opowie, dzieląc się przy okazji swoją radością z drugiego w historii polskiego łucznictwa medalu olimpijskiego; zresztą po dzień dzisiejszy ostatniego.
Założenie było słuszne, ale tylko do pewnego stopnia. Jak odtwarzam z pamięci perorę działacza, była ona pełna narzekań i krytyki pod adresem tego, co w polskim łucznictwie się dzieje, nie obyło się też bez ataków personalnych. Uznał ten pan widocznie za stosowne, mając przed sobą kilku dziennikarzy z mediów ogólnopolskich, wyżalić się na cały świat. Akurat w dniu, który był – czy też powinien być – świętem polskiego łucznictwa. Później tak sobie pomyślałem, że gdyby komuś innemu ze środowiska podstawić mikrofon pod usta, pewnie byłoby podobnie, tylko że obiektem ataku byłby ten właśnie skarżący się pan.
Wyciągam z pamięci ten na poły anegdotyczny, a na poły smutny epizod sprzed 20 lat – by nie było: zajęliśmy wtedy z siedemnastoma medalami jedenaste miejsce w końcowej klasyfikacji – bo widocznie... nic się nie zmieniło w naszej mentalności: kłótnia musi być! I igrzyska w Rio pokazały to w co najmniej kilku przypadkach. A ile było tych bezgłośnych, zamiecionych pod dywan, które być może ujrzą światło dzienne po tym, jak już znicz zgaśnie?

Z tej samej kategorii