Kibice - nasza broń największa

Turniejem Euro U-21 wystawiliśmy sobie świetne świadectwo jako ludzie dobrze zorganizowani i ucywilizowani. I zasłużyliśmy na to, by otrzymać prawa organizacji do kolejnego piłkarskiego święta - pisze dziennikarz "Sportu", Andrzej Grygierczyk.

UEFA Under21 Championship Poland 2017
 fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Podobno Irlandczykom niespecjalnie zależało na tym, by awansować do finałów piłkarskich Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Podobno teraz bardzo żałują ich kibice. A to dlatego, że stracili okazję i pretekst do pojawienia się w naszym kraju, który wspominają co najmniej ciepło w związku z Euro 2012, a i późniejszymi „meczami przyjaźni”.

 

Można sądzić, że takiego „błędu” nie popełnią w przyszłości Czesi - to znaczy, że stracą zainteresowanie jednym czy drugim awansem, zwłaszcza jeśli będzie się on wiązać z przyjazdem do Polski. Czerwiec, ciepło, przyjaźnie, blisko i jeszcze piwo zimne, jak pan Bóg przykazał. Czescy kibice niewątpliwie żałują, że ich drużyny nie ma już turnieju, bo świetna okazja do odprężenia się i zmiany klimatu się skończyła. Zapewne żałują i w Tychach, bo bracia z południa to nie tylko dobrzy, nieszczędzący napiwków klienci, lecz również po prostu kulturalnie bawiący się ludzie. No i kiedy znowu taka trochę hałaśliwa, ale w sumie mało kłopotliwa okazja będzie, by zarobić, pośmiać się, wspólnie zabawić? UEFA dostrzegła to wszystko i na ręce prezydenta Tychów, Andrzeja Dziuby, przekazała specjalną statuetkę, będącą wyrazem podziękowania dla mieszkańców miasta za organizację zmagań podczas Euro U-21.

 

Mam nadzieję, że tego typu statuetki otrzymają również inne miasta organizujące Euro U-21. Patrząc na poszczególne mecze z perspektywy telewizyjnego ekranu, i frekwencja tam była tam bardzo wysoka, i zabawa na trybunach przednia, i przekleństw relatywnie niewiele, znacznie poniżej „ligowych standardów”. Słowem, tym turniejem wystawiliśmy sobie świetne świadectwo (mam nadzieję, że tak będzie do jego końca) jako ludzie dobrze zorganizowani i ucywilizowani. I zasłużyliśmy na to, by otrzymać prawa organizacji do kolejnego piłkarskiego święta.

 

Jest to bez wątpienia mechanizm samonapędzający się. Spójrzcie na to, co dzieje się w polskiej siatkówce. Straciła ona niestety status jednej z największych potęg świata – choć jest potencjał, by ten dystans szybko odrobić – ale nie straciła swojej atrakcyjności jako miejsce rozgrywania rozmaitych imprez najwyższej rangi; niebawem czekają nas zresztą mistrzostwa Europy. A nie straciła dlatego, że to, co się dzieje na trybunach poszczególnych obiektów w Polsce, przerasta (w najlepszym tego słowa znaczeniu) wyobraźnię światowych oficjeli. I oczywiście zawodników występujących w poszczególnych reprezentacjach. To jest ta otoczka, której chce się zawsze. Pełno, głośno, śpiewająco...

 

Szczęśliwie, kibice odwiedzający polskie stadiony piłkarskie – ale głównie przy okazji meczów reprezentacji – bardzo łatwo osiągnęli ten sam wysoki standard co widownie siatkarskie. A jeszcze bardziej szczęśliwe jest to, że stadiony te szerokim łukiem omija element zwany potocznie pseudokibicami lub po prostu bandytami okołostadionowymi. Trudno uwierzyć, że przy takich odświętnych okazjach zmieniają oni skórę wilków na baranki i wtapiają się w kolorową społeczność. Bliższa zapewne prawdy będzie hipoteza, że nie przychodzą na tego typu wydarzenia, bo ich atmosfera kompletnie im nie pasuje. No i bardzo dobrze... No i gdyby jeszcze liga mogła obywać się w atmosferze święta...

 

Cóż, pomarzyć zawsze można...

Więcej na temat:Czechy, EURO U-21, Irlandia, Tychy, UEFA, kibice

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~wertyxUżytkownik anonimowy
~wertyx :
No photo~wertyxUżytkownik anonimowy
Szanowny Panie Redaktorze

Pana hipoteza dotycząca "potulnych baranków" została obalona. Podczas wszystkich meczów naszej kadry młodzieżowej za atmosferę na stadionie odpowiadali ci pseudokibice, po prostu bandyci i przyznam szczerze, że doping, cała otoczka była 1000 razy lepsza niż przy okazji rozgrywania spotkań dorosłej reprezentacji.
27 cze 17 13:59
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Kibce?
27 cze 17 02:31
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii