Co z tym „Podium”?

Nie każdy obiekt koniecznie musi na siebie zarobić; wystarczy, że wypełnia funkcje wartościowe z punktu widzenia interesów miasta, a dokładnie jego mieszkańców. Czy jednak gliwicka hala „Podium” będzie na pewno je wypełniać?

Hala Podium Gliwice
 źródło: Materiał prasowy

Hala „Podium” w Gliwicach nie ma operatora, czyli kogoś, kto za miesięczny czynsz płacony miastu zajmowałby się zarabianiem dla siebie pieniędzy - poprzez organizację imprez sportowych, kulturalnych, targowych; tych wszystkich, które dałyby ludziom radość, odprężenie, emocje, a w sumie możliwość sympatycznego spędzenia czasu. Operatora nie ma dlatego, że firmy, dopuszczone do ostatniego etapu konkursu, wycofały się. A właśnie ci niedoszli zarządcy mieli przyjść już z gotowym planem imprez. Te wszystkie informacje można było wyczytać w tygodniku „Nowiny Gliwickie” (nr 7 z 15 lutego), niewątpliwie świetnie w sprawie zorientowanym.
Powodów, dla których uczestniczące w przetargu firmy się wycofały, nie podano, pozostaje więc tylko sfera domysłów. Może czynsz był zbyt wysoki (z dostępnych mi informacji wynika, że miała to być kwota rzędu 90 tysięcy złotych miesięcznie), może szanse na zarobek znikome, co jest prawdopodobne, jeśli przyjąć, że duże imprezy sportowe czy ciekawsze wydarzenia - zwłaszcza z udziałem światowych gwiazd muzyki - przygotowuje się z wyprzedzeniem wieloletnim; może przyjęto, że poziom sportu halowego w Gliwicach nie gwarantuje regularnego zapełniania widowni w racjonalnej ekonomicznie części...
Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 400 milionów złotych, a jej dofinansowania w swoim czasie odmówiła Unia Europejska. U źródeł tej odmowy miało znaleźć się przekonanie, że tak wielki obiekt nie jest w stanie na siebie zarobić, ergo: nie bardzo jest Gliwicom potrzebny. Bo w pobliskich Katowicach „Spodek”, bo wcale nie tak daleko wielkie obiekty w Krakowie i Wrocławiu, które już między sobą ostro rywalizują, czasem wręcz wyrywając sobie z rąk imprezy.

Komentarze (10)

Napisz komentarz
No photo
No photo~PG to dno dnaUżytkownik anonimowy
~PG to dno dna :
No photo~PG to dno dnaUżytkownik anonimowy
Tam nikt nie zainwestuje bo to małe nic nie znaczące miasteczko a chcieliby za czynsz jak w centrum Nowego Yorku. To ohydne miasto w którym panuje ustrój komunistyczny, wyzyskują tylko ludzi z okolicznych miejscowości w zakładach na strefie ekonomicznej i za ich wypracowane pieniądze chcą mieć wielki sport w tym swoim grajdole.
Niech się te ukraińskie brojlery bujają albo niech tam sobie sami siedzą i jaja wysiadują :)))
20 lut 17 13:16 | ocena:88%
Liczba głosów:8
88%
13%
| odpowiedzi: 4
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Piotruś Pan Użytkownik anonimowy
~Piotruś Pan
No photo~Piotruś Pan Użytkownik anonimowy
do ~śląsk:
No photo~śląskUżytkownik anonimowy
19 lut 17 15:00 użytkownik ~śląsk napisał
Jak się miasto rozwija to źle! Bo co?! ,niby Spodek jest tylko PRLowskim centrum sportu i rozrywki? To już nikt inny na Śląsku nie może mieć obiektu nowoczesnego,aby spełniać wymagania do dużych zawodów sportowych itd..?!
Jakieś bzdury XXI wieku.
A kto w tej hali w Gliwicach miałby grać? Piłka ręczna kobiet? Piłkarze Piasta? Siatkówka żadna nie przyjdzie, to będziecie mogli sobie robić wystawy kwiatów lub rzemiosła regionalnego. Wyrzucone pieniądze w błoto!
19 lut 17 15:57 | ocena:82%
Liczba głosów:11
82%
18%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~TomiUżytkownik anonimowy
~Tomi
No photo~TomiUżytkownik anonimowy
do ~PG to dno dna:
No photo~PG to dno dnaUżytkownik anonimowy
20 lut 17 13:16 użytkownik ~PG to dno dna napisał
Tam nikt nie zainwestuje bo to małe nic nie znaczące miasteczko a chcieliby za czynsz jak w centrum Nowego Yorku. To ohydne miasto w którym panuje ustrój komunistyczny, wyzyskują tylko ludzi z okolicznych miejscowości w zakładach na strefie ekonomicznej i
Ale Ty masz człowieku kompleksy - rozumiem, że to Ty jesteś tym wyzyskiwanym mieszkańcem okolicznego miasteczka (Zabrza?). Dla Twojej wiedzy (na naukę nigdy nie jest za późno - przekazuję Ci wiedzę za darmo - korzystaj!) - Gliwice mają drugie w Polsce po Warszawie pkb na mieszkańca, najwyższy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem (choć ma to coraz mniejsze znaczenie - teraz każdy może skończyć studia). Przypomnę też, że Gliwice jako jedno z nielicznych dużych miast na Górnym Śląsku mają rynek ( :) ). Prawa miejskie: Gliwice - przed 1276 r. (dokładnie od kiedy - nie wiadomo), Katowice - 1865, Zabrze - 1922 rok. Chcesz jeszcze podyskutować?

22 lut 17 16:03 | ocena:75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii