Wiatr w niebieskie żagle?

Piłkarze Ruchu efektownie przerwali nieszczęsną serię czterech ligowych porażek z rzędu. Zdruzgotali Koronę, zepchnęli ją na ostatnie miejsce w tabeli, sprawili jednocześnie, że pięć drużyn zamykających tabelę ma 14 punktów. Każda z nich ma też raptem trzy punkty straty do zajmującej szóstą lokatę Cracovii.

Ruch Chorzow - Korona Kielce
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, co to oznacza: następne kolejki mogą przynieść gruntowne przetasowania, z których nic, oprócz chwilowej satysfakcji bądź chwilowego strachu nie musi wynikać.
Trudno wyciągać daleko idące wnioski z wczorajszego zwycięstwa Ruchu. Złoił po prostu rywala, który – tak jak on – też wcześniej zanotował cztery porażki z rzędu, tylko że w rozmiarach o wiele dotkliwszych. Ale właśnie jako swoisty punkt zaczepienia można potraktować to, że Ruch w poprzednich kolejkach oddawał punkty swoim przeciwnikom, przegrywając jedną bramką. Działo się to w okolicznościach mniej czy bardziej pechowych, bez szczególnej przewagi (taktycznej, technicznej, fizycznej). Tu i ówdzie pojawiały się opinie, że Ruch nie grał źle, a o jego porażkach decydowały takie pospolite detale, jak brak skuteczności czy indywidualne błędy w obronie i w bramce. Przebijało z tego przekonanie, że drużyna Waldemara Fornalika prędzej czy później „zaskoczy”. I że potrzebuje tylko pozytywnego bodźca.
Czy tym bodźcem będzie wygrana nad Koroną, zdecydowanie najsłabszym zespołem ekstraklasy w minionych kilku tygodniach? Odpowiedź banalna: może być, nie musi... Co nie zmienia faktu, że „niebieskiej” młodzieży taki wiatr w żagle niewątpliwie był i jest potrzebny. Jakkolwiek patrzeć, nadaje on sens pracy wykonywanej na treningach, pozwala odzyskać tę pewność, której mogły pozbawiać owe kolejne, jednobramkowe porażki. Swoją drogą, wczoraj tej pewności mógł w miarę upływu czasu dodawać także debiutujący w bramce Ruchu Słowak Libor Hdrliczka.
Trzeba tego życzyć Ruchowi nie tylko ze zwyczajnej sympatii, lecz także dlatego, że to kolejny sezon, w którym ta drużyna jest budowana właściwie na nowo. Może nie od samych podstaw, ale przecież w oparciu o duży udział młodzieży, o której trudno powiedzieć, że jest z ekstraklasą za pan brat. Ba - dla niektórych była to nowość właściwie absolutna. A taki stan rzeczy powoduje, że najważniejszym czynnikiem jest czas i cierpliwość.
Temu z kolei nie sprzyjały wielomiesięczne zawirowania w klubie, z wielkimi długami w tle, z niespodziewanymi zmianami na szczytach władzy, medialnym szumem. Być może, znaczącą rolę odegrały ostatnio uspokajające słowa prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali, który zadeklarował na łamach „Sportu”, że nie pozwoli Ruchowi zginąć. A co tu dużo mówić: miasto, jak pokazują doświadczenia, stanowi gwarancję stabilności.
W najbliższą sobotę Ruch jedzie do Szczecina, gdzie zmierzy się z Pogonią, która tak dotkliwie dała się we znaki Arce, i to w Gdyni. Tam nastąpi pierwsza, i trudna, weryfikacja wartości i rozmiarów zwycięstwa nad Koroną.

 

Komentarze (9)

Napisz komentarz
No photo
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
~belzebub
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
do ~tomasz:
No photo~tomaszUżytkownik anonimowy
25 paź 16 16:34 użytkownik ~tomasz napisał
i tak ruch spadnie do 1 ligi
i tak tomasz tyle wie ile zje,strzel sie baranka.
25 paź 16 23:51 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
~belzebub
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
do ~życzliwy:
No photo~życzliwyUżytkownik anonimowy
25 paź 16 20:17 użytkownik ~życzliwy napisał
ruch powinien spaść mają długi i nie maja nawet stadionu, jedyny plus to taki że stawiają na polaków
Ruch i Polaków zawsze z dużej litery,gimbusie.
25 paź 16 23:55 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
~belzebub
No photo~belzebubUżytkownik anonimowy
do ~pablo:
No photo~pabloUżytkownik anonimowy
25 paź 16 16:30 użytkownik ~pablo napisał
Ruch wygrywał tylko z drużynami z drugiej ósemki od 11-16 miejsca na dziś więc niech dziennikarze nie pompują balonika.
nie bydż taki pablo bo cie braknie,znafco.
25 paź 16 23:57 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii